Oslavte s námi Den Země! Clairo chystá akce pro školy i veřejnost.

17. 3. 2021

Organizace SOBIC ve spolupráci se statutárním městem Ostrava, Moravskoslezským krajem, Regionálním sdružením územní spolupráce Těšínského Slezska a dalšími partnery pořádá k letošnímu Dni Země několik akcí a aktivit pro všechny věkové kategorie. S ohledem na omezení spojená s pandemií COVID-19 jsou připraveny ve formě online. Budete-li mít zájem zařadit je do svého programu oslav Dne Země, velice rádi se domluvíme na spolupráci.


Webinář a diskuze s odborníky pro veřejnost

Online webinář určený široké veřejnosti se zaměří na téma kvality ovzduší v Moravskoslezském kraji a přínosů zeleně ve městech. Účastnit se jej budou zástupci tří univerzit (VŠB-TUO, SU a UPOL), které se podílejí na inovativním projektu CLAIRO probíhajícím na území Moravskoslezského kraje. Na webinář naváže diskuze s odborníky.

Termín: 22. dubna od 17:00
Téma: Zeleň ve městech a kvalita ovzduší v Moravskoslezském kraji
On-line připojení přes mobilní aplikaci Microsoft Teams: Kliknutím sem se připojíte k akci.
Odkaz na facebookovou událost zde.  

Webináře pro studenty středních škol v Moravskoslezském kraji

Webináře na téma vlivu městské zeleně na čistotu ovzduší a odolnost vůči změnám klimatu jsou přizpůsobeny běžné vyučovací hodině (45 minut) a se svým zaměřením na environmentální vzdělávání mohou oživit hodiny biologie nebo základů společenských věd. Termín webináře lze dohodnout individuálně s pedagogy. Více informací: Webináře pro školy: Zelená města, ovzduší a klima

Termín: březen-červen
Kontakt: Gabriela Kalužová, kaluzova@sobic.cz

Soutěž pro žáky základních škol v Moravskoslezském kraji

Úkolem žáků 1.-9. tříd základních škol je formou obrázku, fotky nebo komiksu ukázat, jak mohou zlepšovat životní prostředí kolem sebe a pomáhat planetě, ať už tříděním odpadu, sázením stromů, jízdou na kole, ochranou přírody a ohrožených druhů nebo jakoukoliv jinou cestou, která je jim blízká. Účastníci mohou vyhrát výsadbu stromu pro svou školu, vstupenky pro dvě osoby do muzea v ostravské Dolní oblasti Vítkovic a další ceny, jako USB disky, nerezová brčka nebo rostoucí tužky.

Termín: duben
Téma: Chráním Zemi!

Kontakt: Eliška Olšáková, olsakova@sobic.cz

Odkaz na facebookovou událost zde


PRAVIDLA SOUTĚŽE

Zahájení soutěže: 1. 4. 2021
Ukončení soutěže: 30. 4. 2021
Vyhlášení výsledků: nejpozději do 31. 5. 2021, soutěžící budou o výsledcích informováni e-mailem, vítězná díla budou zveřejněna na webových stránkách www.clairo.ostrava.cz.
Věk účastníků: soutěže se mohou účastnit žáci základních škol v Moravskoslezském kraji od 1. do 9. třídy.
Téma soutěže: úkolem soutěžících je vytvořit obrázek, fotku nebo komiks na téma Chráním Zemi (cílem obrázku, fotky nebo komiksu je ukázat, jak mohou lidé zlepšovat životní prostředí kolem sebe a pomáhat planetě, ať už tříděním odpadu, sázením stromů, jízdou na kole, ochranou přírody a ohrožených druhů nebo jakoukoliv jinou cestou, která je jim blízká).
Rozsah: obrázek nebo komiks – 1 list A4 nebo A3, fotografie – 1 soubor, soubory by neměly přesáhnout 10 MB.
Technika: jakákoliv (kresba, malba, koláž, fotostory aj.), díla je možné zpracovat ručně nebo pomocí digitálních programů.
Kritéria hodnocení: vazba na téma (max. 10 bodů), originalita (max. 5 bodů), estetika (max. 5 bodů)
Postup odevzdání: zaslání soutěžního díla v elektronické kopii na e-mail olsakova@sobic.cz, společně se jménem a příjmením, věkem/třídou a jménem školy nebo jiné organizace/kroužku, který zastupuje.

Registrováním do soutěže beru na vědomí, že SOBIC (Smart & Open Base for Innovations in European Cities and Regions, z.ú), zpracovává moji e-mailovou adresu a mé celé jméno ve smyslu platných právních předpisů na ochranu osobních údajů. E-mailová adresa a celé jméno budou použity pouze za účelem realizace a vyhodnocení soutěže.

Odměny pro vítěze:

  • 1. místo: stromy pro výsadbu v okolí školy (výsadba se uskuteční na podzim 2021 po domluvě a odsouhlasení školou, v případě, že škola nebude mít o výsadbu zájem, dostane vítěz některou z následujících odměn)
  • 2. místo: vstupenka pro 2 osoby do muzea v Dolní oblasti Vítkovice podle vlastního výběru
  • 3.-10. místo: drobné propagační předměty (USB disky, nerezová brčka, rostoucí tužky aj.)

Kompletní pravidla soutěže